Polska przystąpiła do krajów Unii Europejskiej w 01.05.2004 rok. Od tamtego czasu wielu rodaków wyjechało i wybrało nowe miejsce życia a co za tym idzie nowe źródło utrzymania w obcym kraju. Tak wybrało ponieważ w ramach Unii Europejskiej, obywatele krajów należących do niej mają prawo pracować legalnie na jej terytorium czyli np. w Niemczech, Anglii, Irlandii itp. W krajach tych są wyższe zarobki ale również i wyższe ceny
Wielu jednak z naszych rodaków wróciło do ojczyzny a z krajów w których pracowali otrzymują np. rentę, która może być wynikiem np. wypadku w trakcie pracy.
Fakt wypadku przy pracy, który odbija się długotrwale na zdrowiu z pewnością w pewien sposób rujnuje przyszłą karierę zawodową jednak w ramach rekompensaty osoba poszkodowana otrzymuje rentę.
Doradca podatkowy informuje, że w sprawie rent, emerytur otrzymywanych z zagranicy z pośrednictwem banku zastosowanie znajduje art 35 ust 1 ustawy o podatku od osób fizycznych jak również umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta między Rzeczpospolitą Polską a danym krajem.
Jeżeli umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje opodatkowanie renty w kraju bądź w drugim państwie, to ją powinniśmy stosować.
I tak dla przykładu rozpatrzmy przypadek renty uzyskiwanej z Niemiec.
Bazować będziemy tutaj na przepisach prawnych określonych w art 18 umowy zawartej między Rzeczy Pospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku
Na wstępie określmy czym jest renta. Zgodnie z zawartą umową między Polską a Niemcami
„renta” oznacza kwotę wypłacaną regularnie w ustalonych terminach, dożywotnio lub przez ściśle określony albo możliwy do określenia czas, w wyniku zobowiązania, które przewiduje takie płatności w zamian za spełnione świadczenie dające się wymierzyć w pieniądzu lub w równoważniku pieniężnym.
Zespół księgowy, wyjaśnia, że zgodnie z art 18 umowy między Rzeczy Pospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku: