W obecnym czasie Urzędy Skarbowe w ramach uszczelnienia systemu podatkowego, w szczególności dotyczącego podatku VAT wyczulone są na „ sieć pozorów „ czyli sieć kontrahentów, sprzedających te same towary pomiędzy nimi. Doradca podatkowy Michał Łopuszniak informuje, że sieć kontrahentów tworzy pozory legalnych transakcji handlowych. Z reguły towary są wprowadzenie do obrotu, przy jednoczesnym braku odprowadzenia podatku VAT a następnie poprzez dokonaną sprzedaż do firm uczestniczących w nielegalnym procederze, które są czynnymi podatnikami podatku VAT również zarejestrowanymi w innych krajach członkowskich podjęcie próby wyłudzenia VAT.
Każda z firm występująca w karuzeli podatkowej stwarza pozory legalnie wykonującej działalności gospodarczej. Prowadzi księgowość, posiada własne konta bankowe na które i z których dokonywane są płatności za towary i usługi, dokonując zakupów towarów za kwoty często w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych od tego samego kontrahenta. Dokonany zakup towarów często w takiej samej ilości jest sprzedawany w bardzo krótkim czasie. Marża zysku na jednej sztuce towaru jest bardzo niewielka a miesięczny obrót towaru z przyczyn jego natychmiastowej sprzedaży do firm uczestniczących w karuzeli podatkowej, jest w pokaźnych kwotach. Z uwagi na ciągły zakup i szybką a wręcz natychmiastową sprzedaż, w ciągu kilku miesięcy obrót szacowany jest w milionach złoty.
Transfer środków pieniężnych natomiast zwykle nie idzie w parze z dokonywanymi zakupami i sprzedażą. U podmiotów uczestniczących w procederze, z uwagi na obroty z firmami często powiązanymi może dodatkowo wystąpić wymóg sporządzenia dokumentacji podatkowej cen transferowych.
Jako dowód fikcyjności przeprowadzanych transakcji często świadczą rzeczywiste fakty takie jak, brak wystarczającego a często brak w ogóle powierzchni magazynowych, brak zatrudnienia wystarczającej ilości pracowników.
W firmach uczestniczących w karuzeli podatkowej z reguły, osoby będące w zarządzie bądź będące udziałowcami w jednej firmie również wchodzą w skład organów innych powiązanych firm. Często, jak nie częściej, zdarza się, że osoby decyzyjne zakładają firmy poprzez osoby „słupy”, które nie mają żadnego wpływu na losy firmy natomiast osoby decyzyjne w rzeczywistości unikają odpowiedzialności prawnej mimo iż decydują o losach całego przedsięwzięcia.
Firmy uczestniczące w karuzelach podatkowych często są zarejestrowane w kilku bądź kilkunastu państwach co ma upozorować legalność obrotu a jednocześnie ułatwić wyłudzenie podatku VAT z uwagi, że sprzedaż towaru będącego wewnątrzwspólnotową dostawą korzysta z preferencyjnej stawki VAT w wysokości 0% natomiast sprzedaż krajowa jest opodatkowana stawką 23%. Towar zwykle jedynie dokumentalnie jest sprzedawany do innej firmy z kraju członkowskiego a transakcja jest rozpoznawana jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towaru. Podmiot natomiast sprzedający występuje o zwrot podatku VAT czym wyłudza podatek VAT z budżetu państwa.
Co ważne, mimo że w obecnym czasie Urzędy Skarbowe często wskazują na nielegalność danych transakcji w istocie nie zawsze tak musi być. Jeżeli przedsiębiorca wie, że dokonane przez niego transakcje są legalne i nie są karuzelą podatkową powinien dochodzić swoich racji korzystając z profesjonalnej pomocy doradcy podatkowego, który będzie reprezentował przedsiębiorcę w sporze prawnopodatkowym.