Poniżej rozpatrzymy dwa przypadki jeden będzie dotyczył wniesienia aportem niezorganizowanej części przedsiębiorstwa bądź niecałego przedsiębiorstwa drugi zaś przypadek dotyczyć będzie wniesienia aportem całego przedsiębiorstwa bądź zorganizowanej jego części.
Analizy dokonano w oparciu ustawy o podatku od towarów i usług natomiast kwestię podatków dochodowych pominięto.
Fakt wniesienia aportem rzeczy bądź praw do spółki prawa handlowego, w rozumieniu ustawy o VAT jest czynnością o charakterze odpłatnym a co za tym idzie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Kluczowym w tej kwestii jest art 7 ust 1 ustawy o VAT.
Ten stan rzeczy potwierdzają indywidualne interpretacje przepisów prawa podatkowego i tak dla przykładu w interpretacji 11 lutego 2014 r., nr IPTPP2/443-883/13-4/KW, w której czytamy m.in.:
„(…) W definicji czynności podlegających opodatkowaniu sformułowanej na potrzeby ustawy o podatku od towarów i usług niewątpliwie mieści się wniesienie wkładu niepieniężnego do innego podmiotu (spółki), bowiem w takim przypadku dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania przedmiotem wkładu jak właściciel.”
Co w przypadku kiedy to aportem będzie przedsiębiorstwo bądź jego zorganizowana część ?
Wniesienie aportem całego przedsiębiorstwa bądź jego zorganizowanej części, jest rozwiązaniem co do którego nie znajduje zastosowania ustawa o VAT z uwagi zapisu art 6 ust 1 pkt 1, który mówi, iż przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
W efekcie, korzystniejsze podatkowo w rozumieniu ustawy o VAT staje się wniesienie aportem całego przedsiębiorstwa bądź jego zorganizowanej części.
Zachęcamy również do odwiedzenia naszych stron:
strona główna
doradca podatkowy